Něco o dřevěných parketových podlahách

Dřevo a dřevěné parketové podlahy


Dřevo a dřevěné parketové podlahy (velkoplošné, palubky atd. ...) byly od nepaměti součástí našich příbytků. V nedávných letech začali dřevo a dřevěné materiály vytláčet plasty, umělé hmoty a dnes se znovu lidé vracejí k přírodním materiálům.
Je to samozřejmě kvůli jejich vlastnostem jako zdravotní nezávadnost, tepelně-izolační vlastnosti, pohlcování hluku a hřejivý pocit i estetické cítění. Žádná umělá nebo plastová imitace dřeva nenapodobují kresbu, strukturu, barevnost a další výše uvedené vlastnosti dřevěných podlah.

Parketové podlahy mají kladnou ekologickou bilanci na rozdíl od plastových povrchů, což není v dnešních časech už takové bezvýznamné.

Co rozhoduje při výběru dřevěné parketové podlahy


• náročnost a druh provozu (či použít měkčí, tvrdší nebo tvrdé evropské a exotické dřeviny)
• velikost daného interiéru
• hlučnost
• estetické cítění
• technické podmínky
• finanční možnosti
• vybrat správnou povrchovou úpravu dle zátěže (jednosložkové dvousložkové laky, oleje, tvrdé voskové oleje, protiskluzové laky atd ...)


Upřednostnění dřevěné podlahy vyplývá nejen ze současného módního trendu, který trvá již několik let, ale zejména její vlastnosti. Např. teplota podlahy a stěn je pro tepelnou pohodu člověka důležitější než teplota vzduchu v místnosti.

Parkety chrání tak naše končetiny při chůzi a při nárazech (je to také jeden z důvodů, proč se v tělocvičnách používá právě tato podlaha), zabranují únavě svalů a vazů.

Ocenit bychom měli i schopnost dřeva přijímat a vydávat vlhkost, což funguje v omezené míře i při lakovaných dřevěných podlah. Samozřejmě tam, kde vystačíme s dřevem upraveným pouze voskem nebo olejováním, regulace klimatických podmínek bude ještě lepší. Doporučená vlhkost vzduchu je 50 až 60 procent.

Povrch dřevěných parketových podlah vyžaduje různou úpravu za použití laku, vosku nebo olejů, v závislosti na namáhání. Podlahy z dřeva jsou více či méně náchylné na poškrábání, proto je vhodné pod nábytek a židle dat podložky.

Po čase se možná podlaha poškrábe a ztratí na kráse. Tehdy ji stačí přebrousit a znovu nalakovat. Navíc tento postup lze opakovat vícekrát, proto se dřevěné podlahy oznacují i jako více generační.


Výhody dřevěných parketových podlah


• dobrá tepelná izolace
• dobrá zvuková izolace
• schopnost přijímat a vydávat vlhkost
• elasticita
• minimální hořlavost (při hoření nejsou zplodiny tak toxické jako při plastech)
• minimální elektrická vodivost
• možnost oprav

Odborníci oceňují i to, že dřevo se v porovnání s umělými hmotami minimálně nabíjí statickou elektřinou. Např. u dřevěných parket se naměřil povrchový elektrostatický náboj jen kolem 500 V / m, zatímco při kobercích a záclonách ze syntetických vláken asi 20 000 V / m a při podlahové krytině z PVC dokonce až 34 000 V / m. Výhodou minimální statické elektřiny dřevěných podlah je, že nepřitahují prach (vhodné pro alergiky) a proto se jednoduše udržují.

Podlahy upravené voskovým olejem jsou odolnější proti oděru než lakované a nekloužou (což ocení zejména starší lidé), ale zase jsou náročnější na údržbu a je zde nutné používat více čistících a udržiavcich přípravků Blanchon. Při poškození lze na olejovaných podlahách případný vryp zakrýt opravným udžiavacím olejem, na lakovaných parketách bývá případná korekce vidět a časem se musí parkety v místnosti kompletně přebrousit a opět nalakovat.

Dřevěné podlahy často poškozují domácí zvířata, které mají své cestičky. Na lakovaných parketách se po několika týdnech objeví jasné stopy, kudy se čtyřnohý domácí přítel pohybuje. Na lakovaných podlahách se totiž zvířatům kloužou tlapky, a tak instinktivně zatíná drápky. Proto třeba zvířatům drápky pravidelně brousit a při dřevěné podlaze raději upřednostnit zhotovení s povrchem upraveným pouze voskem nebo olejem, na kterém se zvířata nekloužou.



Přejeme hezké a příjemné chvíle strávené na parketách ošetřených předním výrobcem Blanchon

Farby, impregnácie, laky, ochrana dreva Farby na drevo Blanchon laky vosky olej na parkety